Zetor 8011

Tak tohle už je podstatně větší, těžší a modernější traktor, který jsem vždycky obdivoval jako kluk, když s ním elektrikáři natahovali dráty vysokého napětí. Teď jsem se k němu dostal znovu v práci a nedám na něj dopustit.

Zetor Crystal 8011-12045

V průběhu šedesátých let vývoj na světových trzích signalizoval trend potřeby vyšších výkonů. Proto výzkumně vývojová základna zahájila práce na vývoji nové řady traktorů označené jako UŘ II s předpokládaným rozsahem výkonu 80 - 160 k. Řešení bylo realizováno v rámci mezinárodní spolupráce s Polskem. V roce 1962 vzniklo společné vývojové středisko, jehož úkolem bylo navrhnout a připravit pro sériovou výrobu tuto novou výkonovou řadu traktorů, jejíž výroba byla realizována společně pod značkou Zetor a URSUS.

Řada nových prvků a řešení tehdy postavila Zetor na přední místo mezi světovými výrobci traktorů, hlavně v oblasti pracovního prostředí řidiče. Od roku 1968 byly do sériové výroby postupně zavedeny traktory Z 8011 - Z 12045 Crystal. Na počátku osmdesátých let byla výroba traktorů této řady převedena na Slovensko.

Jako základní typ řady byl traktor Zetor Crystal 8011 v provedení 4×2 a v 8045 v provedení 4×4. Traktory se vyráběly s dvěma typy předních masek - se zapuštěnými světly v masce a se samostatnými světly má bocích motoru. Tyto traktory se s velkým úspěchem používají dodnes.

Traktory Zetor 8045 Crystal s pohonem předních kol patřily ve své době k tomu nejsilnějšímu, co u nás v této oblasti jezdilo.

V nejsilnější řadě Zetor Crystal se vyráběly i speciální nástavby (silniční fréza apod.)